641777-1
Overview:
STRAIN RELIEF HOUSING ADAPTER, 600VAC, CSA, UL, VDE, UNIVERSAL MATE-N-LOK SERIES
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 641777-1 | TE Connectivity | 77 | Quote Request | ||
| 641777-1 | TE | 264 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Length | 13.97 mm |
| Depth | 17.02 mm |
| Introduction Date | 2007-05-01 |
| Lead Free | Lead Free |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 6.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Wire/Cable Gauge | 0 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 0 AWG |
| Current Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 600 V |
| Approvals | UL |
| Color | Natural |
| Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon |
| Insulation Material | Nylon |
| Material | Nylon |