63SXV33M
Overview:
Cap Aluminum Polymer 33uF 63VDC 20%( 8 X 11.9mm) SMD 0.025 Ohm 0.93A 1000h 125C T/R
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 63SXV33M | PANASONIC | 1640 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Height - Seated (Max) | 11.9888 mm |
|---|---|
| Leakage Current | 104 µA |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (DC) | 63 V |
| Width | 8.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | Radial |
| Height | 11.9 mm |
| Length | 8.3 mm |
| Introduction Date | 2013-06-17 |
| Life (Hours) | 1000 hours |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Polarity | Polar |
| Tolerance | 20 % |
| Diameter | 8 mm |
| Ripple Current | 46.5 mA |
| Voltage Rating | 63 V |
| Material | Polymer |
| Part Series | SXV |
| Schedule B | 8532220020, 8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|8532220020|85 |
| Capacitance | 33 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25 mΩ |