ALS30A102KF450
Overview:
Radial ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR aluminum electrolytic capacitor 450V 1mF 20%
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| ALS30A102KF450 | Kemet | 96 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Leakage Current | 2.7 mA |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (DC) | 450 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Case/Package | Radial |
| Height | 105 mm |
| Length | 105 mm |
| Voltage | 450 V |
| Introduction Date | 2001-06-01 |
| Lead Pitch | 22.2 mm |
| Life (Hours) | 18000 hours |
| Mount | Chassis Mount |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 20 % |
| Diameter | 51 mm |
| Lead Diameter | 13 mm |
| Lead Length | 5.5 mm |
| Ripple Current | 6.5 A |
| Ripple Current (AC) | 5.4 A |
| Voltage Rating | 450 V |
| Voltage Rating (AC) | 450 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Schedule B | 8532220055 |
| Termination | Screw |
| Capacitance | 1 mF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 118 mΩ |