50YXF10M 5X11
Overview:
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 50YXF10M5X11 | RUBYCON | 3211 | Quote Request | ||
| 50YXF10M 5X11 | RUBYCON | 6000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Leakage Current | 3 µA |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Case/Package | Radial |
| Height | 11 mm |
| Length | 11 mm |
| Voltage | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Life (Hours) | 5000 hours |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2 mm |
| Tolerance | 20 % |
| Diameter | 5 mm |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Ripple Current | 100 mA |
| Voltage Rating | 50 V |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Termination | Through Hole |
| Capacitance | 10 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.5 Ω |