50YXF330MEFC10X20
Overview:
330uF 50V ±20% Plugin,D10xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 50YXF330MEFC10X20 | 1000 | Quote Request | |||
| 50YXF330MEFC10X20 | RUBYCON | 8000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Height - Seated (Max) | 21.9964 mm |
|---|---|
| Leakage Current | 165 µA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Case/Package | Radial |
| Height | 20 mm |
| Length | 20 mm |
| Introduction Date | 2011-03-15 |
| Lead Pitch | 5 mm |
| Life (Hours) | 7000 hours |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 5 mm |
| Tolerance | 20 % |
| Diameter | 10 mm |
| Ripple Current | 735 mA |
| Voltage Rating | 50 V |
| Termination | Radial |
| Capacitance | 330 µF |
| Impedance | 78 mΩ |