5787617-4
Overview:
USB Connector, 8 Contact(s), Female, Right Angle, Solder Terminal, Locking, Receptacle
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 5787617-4 | TE | 176 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 759.968 nm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Tail Length | 2.84 mm |
| Length | 14.63 mm |
| Depth | 17 mm |
| Introduction Date | 2004-12-14 |
| Mount | Horizontal, Through Hole |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Terminals | 8 |
| Operating Force | 278 mN |
| Pitch | 2.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2 mm |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Max RMS Current | 1 A |
| PCB Thickness | 1.57 mm |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | Polyethylene |
| Gender | Receptacle |
| Housing Color | Black |