61082-123409LF
Overview:
Conn Fine Pitch Connector RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 61082-123409LF | FCI | 136 | Quote Request | ||
| 61082-123409LF | FCI | 200 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 199.898 nm |
| Width | 6.8 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Length | 53.8 mm |
| Depth | 6.8 mm |
| Introduction Date | 2001-01-17 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 120 |
| Number of Pins | 120 |
| Number of Positions | 120 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 900 mN |
| Pitch | 800 µm |
| Row Spacing | 4.8 mm |
| Terminal Pitch | 800 µm |
| Current Rating | 800 mA |
| Mated Stacking Heights | 16 mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Material | Polymer |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |