61083-101400LF
Overview:
BergStak® 0.80mm Pitch, Mezzanine Connector, Vertical Header, Double Row, 100 Positions.
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 61083-101400LF | 10+ | FCI CONNECT | 62 | Quote Request | |
| 61083-101400LF | AMPHENOL | 1026 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 203.2 nm |
| Width | 6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Stack Height | 4.7 mm |
| Height | 5 mm |
| Length | 45.8 mm |
| Depth | 6 mm |
| Introduction Date | 2007-10-03 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 800 µm |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 100 |
| Number of Pins | 100 |
| Number of Positions | 100 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 900 mN |
| Pitch | 800 µm |
| Row Spacing | 4.4 mm |
| Terminal Pitch | 800 µm |
| Current Rating | 800 mA |
| Mated Stacking Heights | 13 mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Connector Type | Plug |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |