640250-2
Overview:
Connector; Receptacle; 2; Crimp; Locking Ramp; 180 deg; Nylon; SL-156 Housings
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 640250-2 | - | - | 22 | Quote Request | |
| 640250-2 | 8237 | TYCO | 500 | Quote Request | |
| 640250-2 | TEConnectivity | 18814 | Quote Request | ||
| 640250-2 | 38313 | Quote Request | |||
| 640250-2 | 22 | Quote Request | |||
| 640250-2 | 8,237 | TYCO | 500 | Quote Request | |
| 640250-2 | TEConnectivity | 450 | Quote Request | ||
| 640250-2 | TE Connectivity | 19555 | Quote Request | ||
| 640250-2 | TE | 60000 | Quote Request | ||
| 640250-2 | TE | 172000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Width | 7.27 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Height | 6.35 mm |
| Length | 7.8232 mm |
| Depth | 16.76 mm |
| Introduction Date | 1993-12-21 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 3.9624 mm |
| Terminal Pitch | 3.96 mm |
| Wire/Cable Gauge | 24 AWG |
| Contact Current Rating | 6.5 A |
| Current Rating | 6.5 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Approvals | CSA |
| Color | Natural |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | CuSn |
| Contact Plating | Tin |