650931-5
Overview:
Board Euro Connector, 32 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, Press Fit Terminal
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 650931-5 | 450 | TYCO | 750 | Quote Request | |
| 650931-5 | TE | 594 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Length | 54.36 mm |
| Depth | 11.1 mm |
| Introduction Date | 1999-01-01 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 32 |
| Number of Pins | 32 |
| Number of Positions | 48 |
| Number of Positions Loaded | 32 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.54 mm |
| Row Spacing | 5.08 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Connector Type | Plug |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | Polyester |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Polyester |
| Insulation Material | Glass |
| Orientation | Straight |
| Termination | Press-Fit |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Insulation Resistance | 1 TΩ |