62453-022LF
Overview:
Conn Compact Flash Card HDR 50 POS 0.635mm Solder RA SMD 0.5A/Contact
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 62453-022LF | FCI | 133 | Quote Request | ||
| 62453-022LF | FCI(ELX) | 480 | Quote Request | ||
| 62453-022LF | 2000 | FCI | 123 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -20 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 203.2 nm |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Length | 49 mm |
| Depth | 28.6 mm |
| Introduction Date | 2000-08-11 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Contacts | 50 |
| Number of Pins | 50 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 50 |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 1.27 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Terminal Pitch | 635 µm |
| Connector Type | Connector |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Male |
| Housing Material | Resin |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |