75915-316LF
Overview:
Amphenol ICC 75915-316LF 16P VRT SR Female Connector 0.76µm Gold Shrouded
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 75915-316LF | FCI(ELX) | 258 | Quote Request | ||
| 75915-316LF | 216 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -65 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 759.968 nm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Length | 40.56 mm |
| Depth | 2.5 mm |
| Introduction Date | 2006-03-18 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Pins | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Force | 2.45 N |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 1 kV |
| Color | Blue |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Receptacle |
| Housing Color | Blue |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Insulation Resistance | 100 GΩ |