77313-124-26LF
Overview:
Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 77313-124-26LF | FCI(ELX) | 200 | Quote Request | ||
| 77313-124-26LF | 200 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Mating Post Length | 6.75 mm |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Plating Thickness | 762 nm |
| Max Operating Temperature | 130 °C |
| Length | 33.02 mm |
| Depth | 4.83 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 26 |
| Number of Pins | 26 |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Contact Mating Length | 6.7564 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Lead Length | 2.9 mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 1.5 kV |
| Voltage Rating | 1.5 kV |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | Polyethylene |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |