8609324G113755E1LF
Overview:
8609324G113755E1LF-DIN HEADER RA STB M 24+8 | Amphenol FCI (Amphenol CS) 8609324G113755E1LF
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 8609324G113755E1LF | FCI(ELX) | 192 | Quote Request | ||
| 8609324G113755E1LF | 1935 | FCI | 325 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Tail Length | 2.75 mm |
| Length | 94 mm |
| Introduction Date | 2005-09-29 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 24 |
| Number of Pins | 24 |
| Number of Positions | 24 |
| Number of Positions Loaded | 24 |
| Number of Rows | 3 |
| Operating Force | 945.2 mN |
| Pitch | 2.54 mm |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 1 kV |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Contact Gender | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Male |
| Housing Color | Grey |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Insulation Material | Glass |
| Orientation | Right Angle |
| Termination | Solder |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |