DF1E-6S-2.5C
Overview:
[SignalBee™]2.5mm Pitch Connector for Full Lock, Discrete Wire Connection, -35 ℃ to 85 ℃, RoHS
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| DF1E6S2.5C | 2,003 | HIROSEELECTRIC | 5000 | Quote Request | |
| DF1E-6S-2.5C | HIROSEELECTRICUKLTD | 28600 | Quote Request | ||
| DF1E-6S-2.5C | 25500 | Quote Request | |||
| DF1E-6S-2.5C | HIROSE | 21 | Quote Request | ||
| DF1E-6S-2.5C | HIROSE | 9800 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -35 °C |
|---|---|
| Width | 7.55 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Height | 11.8 mm |
| Length | 18 mm |
| Contact Pitch | 2.5 mm |
| Depth | 11.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Pins | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Force | 4.3924 N |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Color | White |
| Connector Type | Plug |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Polyamide |
| Fastening Type | Latch |
| Gender | Receptacle |