M20-9771646
Overview:
2.54mm (0.1) Pitch SIL Vertical PC Tail Pin Header, 5.8mm mating pin height, tin, 16 contacts"
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| M20-9771646 | HARWIN | 900 | Quote Request | ||
| M20-9771646 | 900 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Case/Package | SIL |
| Length | 40.64 mm |
| Depth | 2.54 mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Pins | 16 |
| Number of Positions | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Contact Mating Length | 5.7912 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Voltage Rating | 750 V |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Polyamide |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |