M80-4600642
Overview:
Datamate J-Tek DIL Female Large Bore Crimp Connector, gold clip + tin shell, with jackscrews, 3+3 contacts
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| M80-4600642 | HARWIN | 23 | Quote Request | ||
| M80-4600642 | 24 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 304.8 nm |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Width | 5.55 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Height | 7.55 mm |
| Length | 16 mm |
| Introduction Date | 2006-09-04 |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Mount | Free Hanging, Panel |
| Number of Contacts | 6 |
| Number of Pins | 6 |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 2.78 N |
| Pitch | 2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Wire Gauge (Max) | 22 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 22 AWG |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Voltage Rating | 120 V |
| Color | Black |
| Connector Type | Crimp, Receptacle, Socket |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Gold |