M80-6651242
Overview:
6+6 Pos. Male Dil Horizontal Smt Conn. No Latches Rohs Compliant: Yes |Harwin M80-6651242
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| M80-6651242 | HARWIN | 128 | Quote Request | ||
| M80-6651242 | 128 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 762 nm |
| Working Voltage | 120 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Introduction Date | 2006-06-08 |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Pins | 12 |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 2.78 N |
| Pitch | 2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 2.4892 mm |
| Terminal Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Male |
| Termination | Solder |
| Contact Resistance | 25 mΩ |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |