MDF7-8S-2.54DSA(55)
Overview:
Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| MDF7-8S-2.54DSA(55) | 2013 | HIROSE | 5000 | Quote Request | |
| MDF7-8S-2.54DSA(55) | HIROSEELECTRICUKLTD | 100 | Quote Request | ||
| MDF7-8S-2.54DSA(55) | 2022 | HIROSE | 224 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -35 °C |
|---|---|
| Width | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Height | 5 mm |
| Length | 20.32 mm |
| Contact Pitch | 2.54 mm |
| Introduction Date | 2008-06-20 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Pins | 8 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Current Rating | 3 A |
| Voltage Rating | 250 V |
| Color | Black |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Dielectric Material | Polyamide |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Orientation | Straight |