5-104895-5
Overview:
Conn Shrouded Header HDR 50 POS 1.27mm Solder RA Side Entry SMD Box
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 5-104895-5 | TE | 4944 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Mating Post Length | 3.048 mm |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Operating Supply Voltage | 30 V |
| Plating Thickness | 762 nm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Introduction Date | 2009-09-10 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 50 |
| Number of Pins | 50 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 50 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 1.7792 N |
| Pitch | 1.27 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 1.27 mm |
| Shrouded End Dimension | 914.4 µm |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Current Rating | 500 mA |
| Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Approvals | CSA |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Shape | Square |
| Contact Style | Pin |
| Dielectric Material | Liquid Crystal Polymer |