51742-10602000AALF
Overview:
Board Connector, 26 Contact(s), 4 Row(s), Female, Straight, Solder Terminal, Receptacle
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 51742-10602000AALF | FCI(ELX) | 264 | Quote Request | ||
| 51742-10602000AALF | FCI | 1056 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -20 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Length | 67.31 mm |
| Depth | 11.94 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 26 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 4 |
| Number of Terminals | 68 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Color | Black |
| Connector Type | Power, Receptacle |
| Contact Gender | Female |
| Contact Plating | GXT, Gold, Metal |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Insulation Resistance | 10 GΩ |