5177985-5
Overview:
Conn Fine Pitch Connector RCP 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T/R
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 5177985-5 | 6 | AMP | 380 | Quote Request | |
| 5177985-5 | TEConnectivity | 4200 | Quote Request | ||
| 5177985-5 | TE | 1400 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 100 V |
| Plating Thickness | 203.2 nm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Height | 5 mm |
| Length | 53.8 mm |
| Depth | 6 mm |
| Introduction Date | 2006-09-01 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Contacts | 120 |
| Number of Pins | 120 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 120 |
| Number of Rows | 2 |
| Operating Force | 889.6 mN |
| Packaging | Tape & Reel |
| PCB Mount Alignment | With |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 800 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 4.3942 mm |
| Terminal Pitch | 800 µm |
| Contact Current Rating | 500 mA |
| Contact Finish Thickness - Mating | 200 nm |
| Current Rating | 500 mA |
| Mated Stacking Heights | 8 mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Circuit Application | Signal |
| Connector Type | Receptacle, Socket |
| Contact Gender | Female |