5-2324108-4
Overview:
Board Connector, 1 Row(s), Male, Straight, Press Fit Terminal
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 5-2324108-4 | TE | 4050 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Width | 49.9872 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Length | 68.9864 mm |
| Introduction Date | 2022-01-06 |
| Number of Pins | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Current Rating | 200 A |
| Current Rating | 200 A |
| Color | Orange |
| Contact Gender | Male |
| Contact Plating | Silver |
| Orientation | Straight |
| Shielding | Unshielded |