5-5530843-4
Overview:
Card Edge Connector, 40 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, Solder Terminal
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 5-5530843-4 | TE | 5832 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Number of Power Positions | 40 |
| Operating Supply Voltage | 400 V |
| Plating Thickness | 762 nm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Height | 19.812 mm |
| Length | 34.29 mm |
| Depth | 19.3 mm |
| Introduction Date | 2007-05-01 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Pins | 39 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Packaging | Box |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 3.81 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Board Thickness | 1.78 mm |
| Card Thickness | 1.778 mm |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Voltage Rating | 400 V |
| Circuit Application | Power |