C0805C101K2GACAUTO7210
Overview:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 200V 100pF C0G 0805 10% AEC-Q200
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| C0805C101K2GACAUTO7210 | Kemet | 300000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | 0805 |
| Height | 780 µm |
| Length | 2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 100 pF |