C1825C474K5RAC7800
Overview:
Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% SMD 1825 125°C Plastic T/R
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| C1825C474K5RAC7800 | 99 | KEMET | 1586 | Quote Request | |
| C1825C474K5RAC7800 | Kemet | 3000 | Quote Request | ||
| C1825C474K5RAC7800 | 99 | KEMET | 1586 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Width | 6.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | 1825 |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 4.5 mm |
| Depth | 6.4 mm |
| Introduction Date | 2011-08-12 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Terminals | 2 |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 10 % |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 470 nF |