C315C102K5R5TA
Overview:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 50V 1000pF X7R 10% LS=2.54mm
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| C315C102K5R5TA | Kemet | 3500 | Quote Request | ||
| C315C102K5R5TA | 3500 | Quote Request | |||
| C315C102K5R5TA | 19 | KEMET(RoHS) | 500 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Height - Seated (Max) | 5.334 mm |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Width | 2.54 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | Radial |
| Height | 3.14 mm |
| Length | 3.81 mm |
| Depth | 2.54 mm |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Voltage Rating | 50 V |
| Composition | Ceramic |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead/Base Style | Straight |
| Schedule B | 8532240060, 8532240060|8532240060|8532240060|8532240060|8532240060 |
| Termination | Radial |
| Capacitance | 1 nF |