C320C473K1R5TA7303
Overview:
Cap Ceramic 0.047uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125C T/R
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| C320C473K1R5TA7303 | Kemet | 2500 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Width | 3.18 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | Radial |
| Height | 5.84 mm |
| Length | 5.08 mm |
| Introduction Date | 2009-07-06 |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Termination | Radial |
| Capacitance | 47 nF |