C350C474KCR5TA
Overview:
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 500V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.47uF, Through Hole Mount
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| C350C474KCR5TA | Kemet | 300 | Quote Request | ||
| C350C474KCR5TA | 300 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Height - Seated (Max) | 14.224 mm |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Width | 6.85 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | Radial |
| Height | 14.22 mm |
| Length | 12.7 mm |
| Depth | 6.86 mm |
| Introduction Date | 2006-07-12 |
| Lead Pitch | 10.16 mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 10.16 mm |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 500 V |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Termination | Radial |
| Capacitance | 470 nF |