C410C102J1G5TA7200
Overview:
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 100V 1000pF C0G 5%
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| C410C102J1G5TA7200 | Kemet | 5000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | Axial |
| Length | 4.32 mm |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Introduction Date | 2006-05-17 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 5 % |
| Diameter | 2.41 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Length | 25.4 mm |
| Voltage Rating | 100 V |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Termination | Axial |
| Capacitance | 1 nF |