JR16RK-7P
Overview:
Circular Connector, 7 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Receptacle
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| JR16RK-7P | HIROSEELECTRICUKLTD | 59 | Quote Request | ||
| JR16RK-7P | 39 | Quote Request | |||
| JR16RK-7P | 2023 | HIROSE | 392 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -25 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Introduction Date | 2002-04-12 |
| Mount | Flanges, Panel |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Pins | 7 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 7 |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Gender | Male |
| Contact Plating | Silver |
| Fastening Type | Threaded |
| Gender | Female |
| Orientation | Straight |
| Plating | Nickel |
| Shell Finish | Nickel |
| Shell Material | Aluminium |
| Termination | Solder |
| Contact Resistance | 5 mΩ |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |