D25P24A4GV00LF
Overview:
Conn D-Sub M 25 POS 1.38mm Solder ST Thru-Hole 25 Terminal 1 Port Tray
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| D25P24A4GV00LF | FCI(ELX) | 2535 | Quote Request | ||
| D25P24A4GV00LF | 2000 | FCI | 107 | Quote Request | |
| D25P24A4GV00LF | 240 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (DC) | 350 V |
| Width | 11.7 mm |
| Working Voltage | 350 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | Metal |
| Length | 53.03 mm |
| Depth | 12.55 mm |
| Introduction Date | 2005-09-21 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 25 |
| Number of Pins | 25 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 25 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Terminals | 25 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 2.76 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 2.84 mm |
| Terminal Pitch | 2.76 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Voltage Rating | 300 V |
| Body Material | Metal |
| Body Plating | Tin |
| Color | Black |
| Connector Type | D-Sub |