D37P13A6PA00LF
Overview:
D Subminiature Connector, 37 Contact(s), Male, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, Locking
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| D37P13A6PA00LF | FCI(ELX) | 180 | Quote Request | ||
| D37P13A6PA00LF | 180 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Plating Thickness | 762 nm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Introduction Date | 2005-11-25 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 37 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 37 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Terminals | 37 |
| Operating Force | 4.8928 N |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Terminal Pitch | 2.7686 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Color | Black |
| Connector Type | D-Sub |
| Contact Gender | Male |
| Contact Plating | GXT, Gold, Tin |
| Gender | Male |
| Housing Material | PBT |
| Orientation | Right Angle |
| Shell Finish | Tin |
| Termination | Solder |
| Contact Resistance | 25 mΩ |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |