DEO2V2P343G30LF
Overview:
Conn D-Subminiature PIN 2Power POS 6.86mm Solder ST Thru-Hole 2 Terminal 1 Port
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| DEO2V2P343G30LF | FCI(ELX) | 720 | Quote Request | ||
| DEO2V2P343G30LF | 480 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Length | 30.43 mm |
| Depth | 12.55 mm |
| Introduction Date | 2005-12-30 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Pitch | 6.86 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Connector Type | D-Sub |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | Polyethylene |
| Gender | Male |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Orientation | Straight |
| Shell Material | Steel |
| Termination | Solder |