K86X-ED-15S-BRJ
Overview:
Conn High Density D-Sub SKT 15 POS 2.29mm Solder ST Thru-Hole 15 Terminal 1 Port
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| K86X-ED-15S-BRJ | - | KYCON | 2 | Quote Request | |
| K86X-ED-15S-BRJ | 2009 | KYCON | 56 | Quote Request | |
| K86X-ED-15S-BRJ | KYCON | 288 | Quote Request | ||
| K86X-ED-15S-BRJ | 288 | Quote Request | |||
| K86X-ED-15S-BRJ | KYCON | 2 | Quote Request | ||
| K86X-ED-15S-BRJ | 2,009 | KYCON | 56 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 15 |
| Number of Pins | 15 |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 3 |
| Pitch | 2.29 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 1.9812 mm |
| Terminal Pitch | 2.286 mm |
| Current Rating | 1.5 A |
| Connector Type | D-Sub |
| Contact Gender | Female |
| Contact Plating | Gold |
| Gender | Female |
| Orientation | Straight |
| Shell Finish | Tin |
| Shell Material | Steel |
| Termination | Through Hole |
| Contact Resistance | 13 mΩ |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |