5749111-8
Overview:
D-Sub Connector; Plug; Round Jacketed Cable; 30-28 AWG; 0.029 to 0.036 in.; IDC
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 5749111-8 | TE | 2520 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 762 nm |
| Width | 14.94 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Length | 71.86 mm |
| Introduction Date | 1999-01-01 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Cable, Free Hanging |
| Number of Contacts | 100 |
| Number of Pins | 100 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 100 |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Terminals | 100 |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 1.27 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Current Rating | 1 A |
| Insulation Diameter | 910 µm |
| Max Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Voltage Rating | 30 V |
| Voltage Rating (AC) | 30 V |
| Approvals | CSA, UL |
| Circuit Application | Signal |
| Color | Black |
| Connector Type | Pin, Plug |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Bronze |