94HCB10T
Overview:
DIP Switch 10 Shaft 0.03 Amp 30 Volt Pc Pins 10000 Cycle 2.54mm Through Hole Tube
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 94HCB10T | Grayhill | 81 | Quote Request | ||
| 94HCB10T | 270 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.91 mm |
| Actuator Length | 4.32 mm |
| Depth | 9.65 mm |
| Electrical Life | 10 kcycles |
| Introduction Date | 2007-04-30 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mechanical Life | 10 kcycles |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Positions | 10 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Current Rating | 100 mA |
| Max Current Rating | 30 mA |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Switching Current | 30 mA |
| Switching Voltage | 30 V |
| Actuator Material | Plastic |
| Body Material | Plastic |
| Contact Plating | Gold |
| Material | Plastic |
| Orientation | Straight |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SP10T |