B82498B3120J
Overview:
Wirewound Inductor, 12 nH, 60 Milliohm, ± 5%, 4 GHz, 700 mA, 0805 [2012 Metric]
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| B82498-B3120J | EPCOS | 7600 | Quote Request | ||
| B82498B3120J | TDK-EPC | 33000 | Quote Request | ||
| B82498B3120J | 24000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Width | 1.4 mm |
| Inductance | 12 nH |
| Inductance Tolerance | 5 % |
| Self Resonant Frequency | 4 GHz |
| Test Frequency | 250 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Case/Package | 0805 |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.2 mm |
| DC Resistance (DCR) | 60 mΩ |
| Depth | 1.4 mm |
| Frequency | 4 GHz |
| Max Frequency | 4 GHz |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 40 |
| Radiation Hardening | No |
| Tolerance | 5 % |
| Current Rating | 700 mA |
| Max Current Rating | 700 mA |
| Max DC Current | 700 mA |
| Core Material | Ceramic |
| Shielding | Unshielded |
| Resistance | 60 mΩ |