640454-3
Overview:
Header, Polarized; MTA-100; 3; 250 VAC; Polyester; Tin; Copper Alloy; 0.100 in.
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 640454-3 | - | - | 69 | Quote Request | |
| 640454-3 | AMP,INC. | 793 | Quote Request | ||
| 640454-3 | TYCO | 37 | Quote Request | ||
| 640454-3 | TEConnectivity | 3458 | Quote Request | ||
| 640454-3 | 3126 | Quote Request | |||
| 640454-3 | 707 | TYCO | 500 | Quote Request | |
| 640454-3 | 69 | Quote Request | |||
| 640454-3 | TYCOELECTRONICSC | 1960 | Quote Request | ||
| 640454-3 | 6 | TYCO-AMP | 6 | Quote Request | |
| 640454-3 | 6 | TYCO-AMP | 6 | Quote Request | |
| 640454-3 | TE | 7794 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Mating Post Length | 7.49 mm |
|---|---|
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Plating Thickness | 3.81 µm |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Tail Length | 3.56 mm |
| Height | 7.75 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Depth | 5.72 mm |
| Introduction Date | 1996-01-01 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Pins | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Finish Thickness - Mating | 3.81 µm |
| Contact Mating Length | 7.493 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Lead Length | 3.56 mm |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| PCB Thickness | 1.6002 mm |