M20-9760442
Overview:
Headers & Wire Housings 04+04 DIL VERTICAL PIN HEADER GOLD+TIN
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| M20-9760442 | HARWIN | 2000 | Quote Request | ||
| M20-9760442 | 2000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Length | 10.16 mm |
| Depth | 5.08 mm |
| Introduction Date | 2006-08-01 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Pins | 4 |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Contact Mating Length | 5.7912 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Voltage Rating | 750 V |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Dielectric Material | Polyamide |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon |
| Orientation | Straight |
| Termination | Solder |
| Contact Resistance | 25 mΩ |