M80-8420442
Overview:
Datamate L-Tek SIL Male Horizontal 3mm PC Tail Connector, latched, selective gold + tin, 4 contacts
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| M80-8420442 | HARWIN | 158 | Quote Request | ||
| M80-8420442 | 74 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 762 nm |
| Voltage Rating (DC) | 120 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Case/Package | SIL |
| Height | 3.96 mm |
| Length | 11.6 mm |
| Introduction Date | 2006-12-18 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Pins | 4 |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Operating Force | 2.78 N |
| Pitch | 2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Voltage Rating | 800 V |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin, Plug |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Gold, Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Fastening Type | Latch |
| Gender | Male |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyamide |