5-104363-4
Overview:
Pin Header, Wire-to-Board, 2.54 mm, 1 Rows, 5 Contacts, Through Hole Straight, MTE Series
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 5-104363-4 | TE CONNECTIVITY LTD | 11690 | Quote Request | ||
| 5-104363-4 | TE | 7700 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -65 °C |
|---|---|
| Plating Thickness | 381 nm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Introduction Date | 2005-03-21 |
| Lead Free | Lead Free |
| Number of Contacts | 5 |
| Number of Pins | 5 |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| PCB Mount Retention | Without |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Contact Finish Thickness - Mating | 381 nm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Contact Gender | Male |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Contact Style | Pin |
| Dielectric Material | Polyethylene |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mating Retention | With |
| Orientation | Vertical |
| Plating | Gold |
| Shielding | Unshielded |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |