574902B03700G
Overview:
TO-220 Package 16.00 C/W Thermal Resistance Low Cost Labour Saving Heat Sink
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 574902B03700G | BOYD | 100 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Width | 9.02 mm |
|---|---|
| Natural Thermal Resistance | 16 °C/W |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow (100 LFM) | 6 °C/W |
| Case/Package | TO-220 |
| Height | 34.93 mm |
| Length | 9.02 mm |
| Package Cooled | TO-220 |
| Depth | 10.03 mm |
| Introduction Date | 2012-05-17 |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Clip, PC Pin, Solder |
| Height Off Base | 10.033 mm |
| Color | Black |
| Material | Aluminium |
| Schedule B | 8542900000 |
| Shape | Fins, Rectangular |
| Type | Passive |