6-1393239-5
Overview:
Electromechanical Relay SPST-NO 12A 12VDC 360Ohm Through Hole
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 6-1393239-5 | TE | 5000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Width | 12.7 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Height | 15.7 mm |
| Length | 29 mm |
| Introduction Date | 2005-06-08 |
| Mount | Socket |
| Packaging | Carton |
| Release Time | 6 ms |
| Response Time | 12 ms |
| Weight | 14 g |
| Coil Current | 33 mA |
| Coil Power | 400 mW |
| Coil Voltage (DC) | 8.4 V |
| Contact Current Rating | 12 A |
| Contact Voltage Rating (AC) | 400 V |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Current Rating | 12 A |
| ELV | Compliant |
| Sealable | FLUX FREE SEALED |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | SPST |
| Coil Resistance | 360 Ω |