606-2111-110F
Overview:
LED Panel Mount Indicator Uni-Color Red 8mcd 2-Pin
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 606-2111-110F | DIALIGHT | 448 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -25 °C |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 2 V |
| Voltage Rating (DC) | 2 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Current | 5 mA |
| Height | 3 mm |
| Length | 7.87 mm |
| Voltage | 2 V |
| Depth | 7.87 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Hours) | 100000 hours |
| Luminous Intensity | 8 mcd |
| Mount | Panel |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of LEDs | 1 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Current Rating | 5 mA |
| Forward Current | 5 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Voltage Rating | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Style | Dome, Round |
| Schedule B | 8536610000, 8536610000|8536610000|8536610000|8536610000|8536610000 |
| Shape | Round |