67-21/VYC/TR8
Overview:
Single Color LED, Yellow, Water Clear, 2.4mm
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 67-21/VYC/TR8 | EVERLIGHT | 15000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Reverse Voltage | 5 V |
| Dominant Wavelength | 590 nm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Peak Wavelength | 585 nm |
| Case/Package | PLCC |
| Height | 1.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Luminous Intensity | 6 mcd |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of LEDs | 1 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.7 mm |
| Viewing Angle | 120 ° |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 2.4 V |
| Color | Yellow |
| Lens Style | Circular, Colorless, Diffused |
| Shape | Round |