KM2520SEC09
Overview:
SUBMINIATURE SOLID STATE LAMP Single Color LED, Super Bright Orange, Water Clear, T-3/4, 1.9mm
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| KM2520SEC09 | KingbrightEurope | 18000 | Quote Request | ||
| KM2520SEC09 | 12000 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Peak Wavelength | 610 nm |
| Height | 1.4 mm |
| Wavelength | 610 nm |
| Introduction Date | 2000-07-31 |
| Luminous Intensity | 1.3 cd |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Terminals | 2 |
| Terminal Pitch | 5.05 mm |
| Viewing Angle | 20 ° |
| Forward Current | 30 mA |
| Shape | Round |