521-9183F
Overview:
LED, 5MM, INTEGRAL RESISTOR, 5V, DIFFUSED, RED | Dialight 521-9183F
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 521-9183F | DIALIGHT | 150 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -40 °C |
|---|---|
| Reverse Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Peak Wavelength | 635 nm |
| Case/Package | Radial |
| Height | 9.57 mm |
| Length | 5.84 mm |
| Wavelength | 635 nm |
| Depth | 5.84 mm |
| Luminous Intensity | 8 mcd |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of LEDs | 1 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Viewing Angle | 60 ° |
| Forward Current | 15 mA |
| Forward Voltage | 7.5 V |
| Test Current | 10 mA |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |
| Lens Color | Red |
| Lens Style | Diffused |
| Lens Transparency | Diffused |
| Shape | Round |