551-1702F
Overview:
Single Color LED, Red, Tinted Nondiffused, T-1, 3mm, ROHS COMPLIANT PACKAGE-2
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 551-1702F | DIALIGHT | 2414 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Reverse Voltage | 5 V |
| Width | 4.45 mm |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Peak Wavelength | 635 nm |
| Current | 20 mA |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 9.09 mm |
| Wavelength | 635 nm |
| Depth | 4.45 mm |
| Element Configuration | Single |
| Luminous Intensity | 29 mcd |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of LEDs | 1 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Viewing Angle | 45 ° |
| Forward Current | 30 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Test Current | 10 mA |
| Voltage Rating | 2 V |
| Color | Red |
| Illumination Color | Red |