552-6033-200F
Overview:
Multi-Element Led Light Source, yellow, right Angle Rohs Compliant: Yes |Dialight 552-6033-200F
Market Inventory
Partner inventory information. Not updated in real time, so items may be sold out.
| Part Number | DC | Manufacturer | Quantity | Datasheet | Quote Request |
|---|---|---|---|---|---|
| 552-6033-200F | DIALIGHT | 1900 | Quote Request |
Key Customers
Why FORESKY Is Chosen
Fast sourcing for hard-to-find components
Alternative part proposals from former manufacturer engineers
Basic six-month warranty, including returns and exchanges
Batch procurement support for full BOM lists
Specifications
Product specifications are provided for reference only. For official information, please refer to manufacturer-issued datasheets and other official documents.
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Peak Wavelength | 585 nm |
| Current | 20 mA |
| Height | 11.43 mm |
| Luminous Intensity | 7 mcd |
| Mount | Through Hole |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of LEDs | 2 |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Terminals | 4 |
| Packaging | Bulk |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Viewing Angle | 150 ° |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Voltage Rating | 2.1 V |
| Color | Yellow |
| Lens Style | Diffused |
| Schedule B | 8541402000, 8541402000|8541402000|8541402000|8541402000|8541402000 |
| Shape | Cylindrical |